DO WĘGORZEWA I Z POWROTEM BOCZNYMI DROGAMI 73,2 km

Przejeżdżamy przez miejscowości ;

Giżycko - Piękna Góra - Guty - Kamionki - Dziewiszewo - Doba - Skrzypy - Pilwa - Radzieje - Pniewo - Mamerki - Przystań - Trygort - Węgorzewo - Kal - Ogonki - Harsz - Pieczarki - Świdry - Pierkunowo - Giżycko

Warto zobaczyć :

GIŻYCKO

- zrekonstruowane ruiny zamku krzyżackiego nad kanałem Giżyckim na HOTEL ST. BRUNO
- most obrotowy (został zbudowany w 1889r . Jest to jedyny tego typu most w Polsce oraz jeden z dwóch w Europie.)
- Twierdza Boyen (Twierdza Boyen wzniesiona w latach 1844-1856 jest doskonale zachowanym przykładem pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. )
- Kościół ewangelicki. Kamień węgielny pod budowę kościoła położony został 11 maja 1826 roku. Zbudowano go według projektu berlińskiego architekta Karola Fryderyka Schinkla, znanego twórcy kościołów i pałaców.

WĘGORZEWO

- najcenniejszym zabytkiem jest późnogotycki kościół parafialny p.w. św. Piotra i Pawła z początku XVII wieku, niegdyś ewangelicki, a od 1945 roku katolicki.
- ciekawą budowlą jest trójskrzydłowy zamek pokrzyżacki zbudowany w końcu XIV wieku. Niestety na przestrzeni wieków był tak często przebudowywany, że obecnie jego kształt niewiele przypomina średniowieczne zamki
- w 1991 roku powołano Muzeum Kultury Ludowej , natomiast zbiory gromadzone są od 1969 roku. Przy Muzeum znajduje się Park Etnograficzny nad Węgorapą z obiektami tradycyjnego XVIII i XIX-wiecznego budownictwa mazurskiego i ekspozycjami kultury materialnej.
- dla miłośników krajobrazu nie lada gratką będzie z pewnością jeden z piękniejszych na Mazurach punkt widokowy nad j. Święcajty, gdzie znajduje się rosyjsko - niemiecki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Z cmentarza rozciąga się przepiękny pejzaż na jezioro i Wyspę Kocią.
- najważniejszym zabytkiem w okolicy jest pałac Lehndorffów w Sztynorcie Dużym, którego fundamenty pochodzą jeszcze z XVI w. W parku i w okolicy rośnie 160 dębów.
- miłośnicy obiektów militarnych uzbrojeni w latarki mogą badać niezniszczone przez wojnę bunkry polowej kwatery Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu „Anna” w Mamerkach.